In India, the Tecno Pova 6 Neo is priced competitively given its specs and features. It is well known for its massive battery, 8 GB, and 128 GB storage, offering plenty of space for photos, videos, apps, and media. It is powered by a MediaTek Helio G99 processor, capable gaming-oriented processors, and a dynamic-Tech design tailored for prolonged daily use. It comes in Starry Silver colour.
In India, the Tecno Pova 6 Neo price is on the affordable side. Head over to our platform to see the latest pricing and EMI details.
The Tecno Pova 6 Neo is tailored for daily use, casual gaming, and photography. Given below are the key features of Tecno Pova 6 Neo:
Stay powered without interruptions with a 7000 mAh battery. It features 33 W flash charging. It provides enough power to meet your high intensity use for a full day. Additionally, to eliminate your battery anxiety, Tecno smartphones tap into the enormous potential of 1% super endurance, making that 1% your saviour in moments of urgency. It also comes with 6-Year Durability and Battery Health at 80%+ with 1600+ Charges. The STS coating ensures safety by preventing dangerous internal short circuits caused by direct contact between the aluminium foil and the anode. Also, once wet or damp conditions are detected during charging, an alert pops up to prompt safety checks.
Tecno Pova 6 Neo is powered by a MediaTek Helio G99 processor, featuring the MTK G99 Ultimate 6nm chip, which makes the smartphone feel more responsive. Its CPU performance is up by 7%. With 8 GB of RAM and 128 GB offers Massive Memory and Mega Experience. This storage stores more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data and apps run smoothly and lag-free.
This smartphone features a 50 MP rear camera, letting you capture memories in high resolution. The rear camera features include a light sensor. Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include a dual-tone LED flash.
Packed with a 6.78-inch FHD+ display with 120Hz refresh rate, ensuring smoother, more fluid scrolling and gaming. Tecno Pova 6 Neo offers an immersive visual experience while consuming all types of content and entertainment. With a 1080*2460 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 2640 x 1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | MediaTek Helio G99 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Camera Feature | Dual flash |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 33 W |
| Network type | 4G |
| NFC | Yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Dimensions | 168.6X76.6X9.23mm |
| IP Rating | IP53 |
| Operating System | Android |
The Tecno Pova 6 Neo is a decent smartphone for its price, offering a good balance of design and AI-powered features. However, the performance and daylight photography are average. If you're not a power user, this handset should adequately meet your needs. The phone features a large 6.78-inch display and is one of the first in its segment to offer Dolby Atmos stereo speakers, making it great for streaming videos. If you are seeking a smartphone for daily tasks and heavy gaming, you should consider the Tecno Pova 6 Neo.
The price of Tecno Pova 6 Neo is justified by its specs and features.
Tecno Pova 6 Neo comes with 8 GB RAM.
The battery capacity of Tecno Pova 6 Neo is 7000 mAh.
The display size of Tecno Pova 6 Neo is 6.78 inches.
Tecno Pova 6 Neo has a 50 MP rear camera.
Tecno Pova 6 Neo has an 8 MP front camera.