The price of Vivo V27 Pro is justified by its specs and features. With 12 GB RAM and 256 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 8200 processor, Vivo V27 Pro offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Noble Black colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Vivo V27 Pro is packed with a MediaTek Dimensity 8200 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 12 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Vivo V27 Pro offers 256 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
The rear camera features include Sony IMX766V.OIS. Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 66 W wired charging. This phone model comes with Documentation, microUSB to USB Cable, USB Power Adapter, SIM Ejector , Protective Case, Protective Film (applied) , Country of Origin - India.
Packed with a 6.78 inches display, Vivo V27 Pro offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a AMOLED display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2400×1080 FHD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual Nano to maintain network connectivity. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
Vivo V27 Pro has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is In-Display (Optical). Other sensors include Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass.
Vivo V27 Pro weighs 182 g with a premium build quality.
The price of Vivo V27 Pro is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Vivo V27 Pro? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Vivo V27 Pro to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Vivo V27 Pro.
| Display Size | 6.78 Inch |
| Resolution | 2400×1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 8200 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Wired Charging | 66 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | In-Display (Optical) |
| Other Sensor | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Weight | 182g |
| Operating System | Android |