Vivo Y200e 5G is known for its budget-friendly price and durable performance. It was launched on February 22, 2024, as a leather-finished, flat-design, anti-stain-coating smartphone in India. From an AMOLED punch-hole display to 5G connectivity to a Snapdragon processor, this Vivo smartphone delivers best-in-class, lag-free performance. It also offers multiple camera features to capture different photos and videos effortlessly.
Vivo Y200e 5G is available at a price of ₹ * in India. You can explore multiple EMI options, starting at . Moreover, find different EMI options in the market to get the other Vivo smartphone prices in India.
Vivo Y200e 5G smartphone is known for its exceptional performance in budget price point. The highlighted features of this model are listed below:
The Vivo Y200e 5G features a durable Eco-Fibre leather finish with a sleek metallic touch and a 2.5D flat design for added sophistication and luxury. You can experience durability and timeless style with Anti-Stain Coating, which provides lasting quality and resists scratches, stains, and sweat.
Its ultra-vision AMOLED display with 1200 nits of peak brightness ensures better visibility even in sunlight. Now, experience the smoothest screen scroll with its 120Hz refresh rate for lag free experience. Get immersed in the cinematic experience with the Punch Hole Display and a high screen-to-body ratio. Also, it features IP5X Dust Resistance and IPX4 Water Resistance protection for dust & splash protection.
Running Android 14 with FunTouch and powered by Snapdragon 4 Gen 2, it delivers blazing speeds up to 2.2 GHz, ensuring a smooth and efficient user experience. The 4Nm advanced process helps in saving power. It effortlessly allows multitasking with its 6 GB and 128 GB storage, which can be extended up to 1TB, so you can store your photos, videos, apps, and files without worrying about running out of space.
Its 50 MP HD Main Camera helps capture breathtaking photos and videos, and the 2 MP Bokeh Camera ensures standout photos without blurring. You can also enjoy stylish night filters to capture photos with different effects, and with the 16 MP Selfie Camera, take effortless, stunning selfies.
The Vivo Y200e 5G comes with a 5000 mAh battery, 44W fast charging, and 4-year battery health. It features Smart Charging Engine 2.0 for overnight and temperature control protection. Additionally, turn on the super battery saver mode for extended usage, ensuring your smartphone keeps up with your dynamic lifestyle.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Peak Brightness | 800 nits |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Processor Core | Octa-Core |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 44 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5 |
| USB Version | USB Type-C (2.0) |
| Sim Slots | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Dimensions | 163.17 x 75.81 x 7.79mm |
| Weight | 185g |
| IP Rating | IP54 |
| Operating System | Android |
The Vivo Y200e 5G is a budget-friendly smartphone loaded with features such as a leather finish, flat design, anti-stain coating, an AMOLED punch-hole display, 5G connectivity, a Snapdragon processor, and more. Users seeking a phone for multi-tasking, light gaming, and 5G connectivity can definitely go for this one. However, it may not be the best pick for content creators and camera lovers. But for casual photos and videos, you can definitely consider this smartphone.
Vivo Y200e 5G is available at a starting price of ₹ * in India.
Vivo Y200e 5G has a battery capacity of 5000 mAh with 44W fast charging.
Vivo Y200e 5G features three cameras including 50 MP HD Main Camera, 2 MP Bokeh Camera ensures standout photos without blurring and the 16 MP Selfie Camera to take effortless, stunning selfies.
Vivo Y200e 5G has a Snapdragon 4 Gen 2 octa core processor.